Faliszewice


Mała wieś w dolinie Dunajca na północno - zachodnim skraju gminy Zakliczyn wzdłuż drogi numer 980 prowadzącej z Jurkowa przez Zakliczyn do Gorlic. Faliszewice w przeważającej części położone są na wzniesieniu, z którego można podziwiać panoramę doliny Dunajca. Od zachodu graniczy z miejscowością Domosławice w gminie Czchów, od wschodu z Charzewicami w gminie Zakliczyn. Pierwsza wzmianka pisana w źródłach o wiosce Faliszowice pochodzi z 1398 roku.
Trzy kapliczki wotywne rozmieszczone są w ten sposób, że jedna jest przy wjeździe do miejscowości, druga przy granicy z Domosławicami, a trzecia w Lisionkach na rozstaju dróg między Faliszewicami, Niedźwiedza i Złotą. Warto wspomnieć, że mama bł. o. Krystyna Gondka z domu Cichy pochodziła z Faliszewic. Jedynym obiektem użyteczności publicznej jest Dom Strażaka w którym mieści się również Świetlica Wiejska.


Faliszewice słyną z sadów czereśniowych. Nie ma gospodarstwa, przy którym nie byłoby przynajmniej kilku drzew owocowych. W ostatnich czasach coraz większe uznanie rolników zyskuje uprawa owoców miękkich: porzeczek, malin i truskawek. Wieś ma typowo rolniczy charakter z dominacją małych gospodarstw rodzinnych o przeciętnej powierzchni 2-2,5 ha.


 

kontakt
aktualnościengine solidside | system zarządzania treścią 3w-cms