,,Poznajmy historię…. – śladami I wojny światowej w Domosławicach”

 

,,Poznajmy historię…. – śladami I wojny światowej

w Domosławicach”

 

1 października uczniowie wraz z nauczycielami wzięli udział w grze terenowej zorganizowanej przez panią Dorotę Smagowicz. Celem gry było odkrycie miejsc w naszej miejscowości szczególnie związanych z okresem pierwszej wojny światowej.

Środa  zapowiadała się pochmurnie. Pogoda powitała nas lekką mgłą oraz deszczykiem. Już myśleliśmy, że zabawa nie dojdzie do skutku, jednak około godziny 9.00 zaczęło się rozpogadzać i rozpoczęliśmy naszą wycieczkę śladami historii.

Szkoła podzielona była na grupy, szkołę podstawową klasy I-III; IV-VI a także gimnazjum. Każda z grup miała swoje zadania do wykonania. Jako pierwsi zabawę rozpoczęły najmłodsze dzieciaki z klas I-III.

Zadania były tak skonstruowane, że rozwiązanie jednego dawało przepustkę do kolejnego zadania. Pierwszym zadaniem dla ,,Maluchów” było rozwiązanie rebusu, z którym musieli udać się do wyznaczonej osoby po dalsze wskazówki. Wiele radości sprawiło dzieciom szukanie Osoby, która najwięcej miesza w szkole. Ci nieco starsi zmierzyli się ze znajomością hymnu państwowego, a odnalezienie osoby, która wchodząc do szkoły nie bierze zakrętów, nie sprawiło im większego problemu. Kilka kolejnych zadań – przejście niepostrzeżenie obok ‘wrogich wojsk’, opatrzenie ręki rannemu żołnierzowi, odnalezienie grobów poległych żołnierzy na cmentarzu domosławickim – były wspólne dla wszystkich uczniów. Maluchy zakończyły swoją przygodę wcześniej niż starsi uczniowie, dla których po dojściu na Pastwiska zabawa trwała nadal. Uczniowie musieli m.in. zagrać w ulubioną grę polskich żołnierzy – ‘szczypiorniaka’, popisywali się umiejętnościami wokalnymi, układali też puzzle i rozpoznawali czapki żołnierzy polskich.

Mimo, że nie wszystkim udało się dotrzeć do celu o własnych siłach, a inni przez nieuwagę pokonali kilka dodatkowych kilometrów, wszyscy oddali hołd i zapalili znicze na pomniku ku czci poległych żołnierzy.

Na klasy z największą ilością punktów – III SP, IV, VI oraz I gimnazjum – czekała słodka nagroda.  Zwycięzcom gratulujemy, a pozostałym uczestnikom życzymy powodzenia w przyszłym roku!

 

Anna Michalczyk

Anna Jurgała

kontakt
aktualnościengine solidside | system zarządzania treścią 3w-cms