WARSZTATY SAKSOFONOWE Z PANIĄ DOROTĄ SAMSEL

Dnia 28.11.2014 w MOKSiR w Czchowie odbyły się warsztaty saksofonowe z okazji 200. rocznicy urodzin Adolfa Saxa organizowane przez naszą szkołę. Było to ważne wydarzenie zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli naszej szkoły oraz środowiska lokalnego. Pomysłodawcami projektu byli nauczyciele saksofonu z naszej szkoły - Michał Czapliński i Katarzyna Majchrzak. Do prowadzenia warsztatów zaprosili Dorotę Samsel. Jest ona cenionym pedagogiem, której uczniowie uzyskują liczne nagrody w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych (konkurs Leopolda Bellana w Paryżu, konkurs saksofonowy w Metzu, muzyki współczesnej w Radziejowicach i w Krakowie, w Przeworsku, konkursy muzyki kameralnej w Popradzie itd..) oraz liczne stypendia ("Młoda Polska", Stypendium Ministra Kultury, Prezydenta Miasta Poznania, Fundacji Juliusa Sterna, Fundacji Bankowej Leopolda Kronenberga i inne).  

Warsztaty rozpoczęły się o godzinie 9:00 wspólną gimnastyką, ćwiczeniami oddechowymi oraz krótką rozgrzewką z wykorzystaniem instrumentów. Następnie odbyły się otwarte lekcje indywidualne. O godzinie 13 wszyscy uczestnicy udali się na obiad, przygotowany przez Publiczną Szkołę Podstawową w Czchowie. Po obiedzie w MOKSiR odbywały się lekcje grupowe z Dorotą Samsel, w których wzięli czynny udział wszyscy uczestnicy warsztatów.  Równolegle w Szkole Podstawowej  miały miejsce warsztaty kameralno – orkiestrowe prowadzone przez członków TUTAM Saxophone Quartet: Katarzyna Majchrzak, Urszula Gosk, Mateusz Majchrzak i Michał Czapliński, podczas których uczniowie między innymi przygotowywali się do wieczornego koncertu.

Koncert, który rozpoczął się o godzinie 19 był znakomitym zwieńczeniem całego dnia pracy. Na początku wystąpiła Dorota Samsel wraz z TUTAM Saxophone Quartet, następnie sam kwartet zaprezentował różne oblicza muzyki saksofonowej wykonując utwory kompozytorów współczesnych,  a także muzykę musicalową, tradycyjną i utwór z wykorzystaniem elektroniki.   Na koniec zagrała orkiestra saksofonowa stworzona ze wszystkich uczestników i wykładowców poprowadzona przez Urszulę Gosk. W warsztatach, jak i w wieczornym koncercie wzięło udział 35 uczniów naszej szkoły.

 Warsztatom towarzyszyła wystawa instrumentów i akcesoriów zorganizowana przez firmę SOSNAMUSIC. Nasi uczniowie mieli okazję wypróbowania różnych saksofonów i ustników, zakupu potrzebnych akcesoriów, a także wysłuchania niezwykle pouczającego wykładu dotyczącego zasad dbania o swoje instrumenty, poprowadzonego przez specjalistę w tej dziedzinie Łukasza Sosnę.

Opracował

Michał Czapliński

  
kontakt
aktualnościengine solidside | system zarządzania treścią 3w-cms