GRA TERENOWA ŚLADAMI PREHISTORII I ŚREDNIOWIECZA

Gra terenowa „Śladami prehistorii i średniowiecza”

23 września uczniowie Zespołu Szkół i Przedszkola im. ks. prof. J. Tischnera w Domosławicach po raz kolejny w nietypowy sposób spędzili dzień nauki, uczestnicząc w grze terenowej, w tym roku „Śladami prehistorii i średniowiecza”. Grę przygotowały panie Dorota Smagowicz i Martyna Wąsik z uczniami klasy trzeciej gimnazjum. Jej celem było zdobycie wiedzy o rodzinnych terenach, odkrycie tajemnic i historii odwiedzanych miejsc, poznanie się w nowych, zaskakujących sytuacjach podczas wędrówki, nauczenie się współpracy w grupie

Do udziału w zabawie przystąpiło 8 klas-drużyn pod opieką wychowawców, rywalizując w trzech grupach wiekowych i pokonując dwie trasy: młodsze klasy z Melsztyna do Charzewic, a starsze z Gwoźdźca do Melsztyna. Na trasie każda grupa miała do wykonania szereg zadań w punktach etapowych, które trzeba było odnaleźć na podstawie otrzymanej mapy. Odczytanie zaszyfrowanej wiadomości, narysowanie herbu drużyny, ułożenie z puzzli herbów właścicieli zamku melsztyńskiego, odnalezienie skarbu, wcielenie się w role archeologów, określenie przy pomocy kompasu stron świata, wypatrzenie przez lornetkę  czchowskiej baszty, rzuty piłeczką do tarczy, wymyślanie związków frazeologicznych to tylko niektóre zadania, z którymi musieli się zmierzyć zawodnicy.  Na koniec podliczono punkty i ogłoszono wyniki rywalizacji.

To ważne, aby w nie nudny, ale atrakcyjny sposób dawać okazję uczniom poznania swojego dziedzictwa regionalnego i historycznego. Wiedza zdobywana poprzez zabawę na długo pozostaje w pamięci, a doznane emocje wzmacniają poczucie lokalnego patriotyzmu.

 

                                                                                                                      Opracowała P. Dorota Smagowicz

kontakt
aktualnościengine solidside | system zarządzania treścią 3w-cms