Warsztaty gitarowe Czchów

 

   W piątek 8 kwietnia w sali kinowej magistratu w Czchowie odbyły sie warsztaty gitarowe dal uczniów klas gitary naszej szkoły.

    Uczniowie i nauczyciele klas gitary mogli doskonalić swe umiejętności pod kierunkiem Pana dr hab. Marka Nosala.Prowadzący warsztaty  w ciekawy sposób objaśniał  i pokazywał jak rozwiązywać problemy techniczno wykonawcze oraz jak bawić się muzyką. W ramach warsztatów  udało się utworzyć  pod kierunkiem Pana  Marka Nosala uczniom Domosławickiej szkoły muzycznej Orkiestrę gitarową.

Było to niezwykłe doświadczenie dla młodych gitarzystów oraz dobra zabawa. W drugiej części warsztatów uczniowie mogli dalej doskonalić swe umiejętności  z prowadzącym w formie Master class czyli tak zwanej lekcji otwartej. Na zakończenie warsztatów Pan dr hab.  Marek Nosal  wystąpił z recitalem. W wirtuozowskim wykonaniu  zabrzmiała   muzyka Alexandera Tansmana, Johan Kaspara Mertza i Isaaca Albeniza.

 

Marek Nosal

Studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Aliny Gruszki ukończył z wyróżnieniem w roku 1993. W roku 2006 uzyskał tytuł doktora sztuki muzycznej.

Jest laureatem konkursów gitarowych w Zamościu (1988), Warszawie (1989), Krakowie (1990) i Tychach (1990). Zdobył również II nagrodę na V Ogólnopolskim Konkursie Kompozycji na Gitarę Klasyczną za utwór Recytatyw i Aria (2001). Jako solista i kameralista oraz w koncertach z orkiestrą występował w kraju i za granicą (Niemcy, Belgia, Hiszpania, Portugalia). Koncertował m.in. z orkiestrami: Filharmonii Śląskiej, Filharmonii Lubelskiej, Filharmonii Częstochowskiej, Filharmonii Olsztyńskiej, Orkiestrą Kameralną „Aukso", Śląską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Kameralną „Camerata Impuls".

Dwukrotnie był prawykonawcą utworów napisanych dla festiwalu „Śląska Jesień Gitarowa" w Tychach - Concerto per chitarra e orchestra Edwarda Bogusławskiego (1992) i Sinfonia concertante na gitarę amplifikowaną i orkiestrę Aleksandra Lasonia (2004).

Dokonał nagrań dla radia i telewizji. W latach 2004 i 2008 ukazały się płyty live z jego udziałem jako solisty w Koncercie podwójnym Astora Piazzolli.

W roku 2006 uzyskał tytuł doktora sztuki muzycznej. Obecnie jest adiunktem w Katedrze Gitary i Harfy Akademii Muzycznej im. K.Szymanowskiego oraz nauczycielem w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im.M.Karłowicza w Katowicach. Za osiągnięcia pedagogiczne otrzymał m.in. nagrodę Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej. Jego uczniowie i studenci wielokrotnie zdobywali laury na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych.

 Opracowanie

D. Dwornik

Fot. T. Dwornik

kontakt
aktualnościengine solidside | system zarządzania treścią 3w-cms