MARSZ POKOLEŃ

ENTUZJAŚCI UŚMIECHU SPON
MARSZ POKOLEŃ

   

 

   Dnia 30 września 2016r odbył się Projekt pn. MARSZ POKOLEŃ zorganizowanym przez Stowarzyszenie Entuzjaści Uśmiechu SPON, a współfinansowanym przez Powiat brzeski.
Uczniowie Zespołu Szkół i Przedszkola w Domosławicach oraz Zespołu Szkół w Porąbce Uszewskiej wraz z opiekunami i Panem Dyrektorem mgr Kazimierzem Wojnickim udali się na spotkanie z Sybirakami organizowanym w forcie 52 ½ „Skotniki" w Krakowie. Aby jeszcze bardziej wczuć się w atmosferę spotkania, przedstawiciele Uniwersytetu Pedagogicznego oprowadzili wszystkich zgromadzonych po forcie, który sam ma bardzo bogatą historię. „Skotniki", bowiem, ryglowały jedyny dogodny wśród okolicznych bagien, dostęp do miasta od strony Tyńca i Skawiny. Jest on też jednym z niewielu fortów, w którym mogliśmy podziwiać oryginalne kopuły pancerne, które zachowały się z tamtych czasów, a obecnie powstaje tam Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń w Krakowie, której wystawę mieliśmy również możliwość zobaczyć.
Po zwiedzaniu, zaproszeni goście opowiedzieli przede wszystkim o swoich przeżyciach związanych z deportacją na Sybir, Kazachstan, czy też do Afryki. Były to interesujące, ale zarazem bardzo smutne historie tułaczki poza granicami państwa w czasie II wojny. W trakcie wspomnień o „nieludzkiej ziemi" pojawiały się w oczach gości łzy wzruszenia, ale też były to łzy szczęścia i wdzięczności, że po tylu latach udało się powrócić do Polskiej ziemi. Nasi bohaterowie, aby lepiej zobrazować swoje przeżycia przynieśli wiele przedmiotów, przede wszystkim zdjęcia, ale też ubrania, np. mały, żółtawy sweterek kilkuletniego dziecka, który przetrwał lata ciężkiego życia. Spotkanie wywarło na uczniach ogromne wrażenie. Historie Sybiraków, żołnierzy wyklętych wszystkich zaciekawiły i skłoniły do głębokiej refleksji. Ze strony uczniów padało wiele pytań. Dziś trudno zrozumieć cele polityczne okupanta sowieckiego, ale na pewno nie wolno zapomnieć o cierpieniach Polaków.
Po zakończeniu części oficjalnej uczniowie zostali zaproszeni na koncert muzyki poważnej o charakterze patriotycznymi, który jeszcze dogłębniej utrwalił ducha polskości w sercach wszystkich obecnych.


                                                                                                                                                         Opracowała:
                                                                                                                                                      Edyta Wnękowicz

                                                                                                                                                  Koordynator Projektu:
                                                                                                                                                      Marzena Haberka

kontakt
aktualnościengine solidside | system zarządzania treścią 3w-cms